Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej

W sobotę, 25 września 2021 r., stypendyści I rocznika wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej. To miejsce przywołuje wspomnienia wielu zwiedzających, bo wnętrze wygląda zupełnie jak u dziadków, kiedy jeździliśmy na wakacje.

Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych i najpiękniejszych skansenów w Polsce. Tutaj prezentowane są zabytki charakterystyczne dla wiosek z różnych części regionu lubelskiego. Faktycznie najwięcej tu drewnianych, chłopskich chałup, ale to miejsce wyróżnia się czymś specyficznym. Klimatu dodają uprawy rolne, sady oraz zwierzęta hodowlane. Ekspozycja Muzeum podzielona jest na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy.

Jeszcze przed wejściem na teren muzeum uwagę przykuwa wyrastający ponad inne zabudowania duży drewniany wiatrak. Co ciekawe, jest pierwszym obiektem przeniesionym do muzeum już w 1976 r.

Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza. Odwiedzając kolejne sektory i obiekty można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w Muzeum staje się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego – wręcz namacalnego – spotkania z przeszłością. Stypendyści byli bardzo zaciekawieni tą wycieczką, bo dowiedzieli się dużo o historii regionu, w którym spędzą najlepsze studenckie lata.

Zwiedzanie Muzeum i posiłek w plenerze zostały zorganizowane przez Fundację Instytut na Rzecz Państwa Prawa w Lublinie https://panstwoprawa.org/

Anna Vovchanska

zdjęcia: Anhelina Tsapar