Zwiedzanie muzeum na Majdanku

18 września 2021 roku stypendyści I roku mieli okazję zwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku. Przewodnikiem był absolwent Fundacji Jana Pawła II w Lublinie – Anton Błażejew. Dzięki niemu studenci dowiedzieli się dużo ciekawych rzeczy.

Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary II wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. Na terenie Muzeum obejmującym 90 ha znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Wśród nich szczególne znaczenie mają miejsca bezpośrednio związane z masową eksterminacją ludności: komory gazowe, krematorium oraz rowy egzekucyjne, w których rozstrzelano około 18 000 Żydów. Zachowane zostało również jedno z pięciu pól więźniarskich oraz część zabudowań administracyjnych i gospodarczych. W baraku nr 62 zlokalizowana jest multimedialna wystawa „Więźniowie Majdanka”.

Muzeum na Majdanku pozostawia na zwiedzających głębokie wrażenie i daje dużo do myślenia. Nie ma nic ważniejszego niż ludzkie życie! Pamiętajmy o tym! „Los nasz dla was przestrogą…”

Anna Vovchanska