Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia posiadają wyjątkowy charakter. Maryja, św. Józef i Boże Dziecię przywołują na pamięć nasze rodziny, w których przyszliśmy na świat i w których wzrastaliśmy. Przychodzi jednak w życiu człowieka taka chwila, kiedy z różnych przyczyn trzeba tę rodzinę opuścić. A potem pojawiają się różne okoliczności, które nie pozwalają wracać do rodzinnego gniazda, choć tak bardzo by się chciało to uczynić.

W takiej sytuacji znalazło się kilkanaście osób z naszej Fundacji, które w tym roku, z różnych przyczyn, nie mogły wyjechać do swoich krajów ojczystych, do swoich rodzin, aby w gronie najbliższych sobie osób przeżywać ten wyjątkowy czas.

Tradycyjnie więc dla tych osób został przygotowany program świątecznego pobytu, który choć w części mógłby przypominać atmosferę rodzinnego domu.

W wigilijny wieczór zgromadziliśmy się w auli, aby spożyć wieczerzę, połamać się opłatkiem i złożyć sobie bożonarodzeniowe życzenia. Następnie śpiewaliśmy kolędy w języku polskim i ukraińskim. Wysłuchaliśmy również pięknego koncertu skrzypcowego, w wykonaniu Ani Prosiekovej, stypendystki pierwszego roku. O północy niektórzy uczestniczyli we Mszy św. pasterskiej.

W dzień Bożego Narodzenia uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Robert Ptak. O godzinie 14.00 zjedliśmy smaczny obiad. Zarówno kolacja wigilijna, jak i obiad zostały w całości przygotowane przez młodzież.

Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej kolacji, śpiewając ponownie kolędy. Ufam, że choć w części udało nam się wspólnie stworzyć atmosferę rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.

ks. Jan Strzałka

zdjęcia: U. Bila, J. Strzałka