Św. Jan Paweł II doktorem Kościoła i patronem Europy

Kilkanaście dni temu przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, w imieniu episkopatu zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. W przekazanym Polskiej Agencji Prasowej komunikacie KEP abp Gądecki przypomniał, że w maju 2020 r. mija setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II a w kwietniu piętnasta rocznica jego odejścia do Domu Ojca.

W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego rocznicami przewodniczący KEP podkreślił, że pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata.

„Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania poprzez kierowanie Kościołem powszechnym aż po osobiste świadectwo świętości życia” – napisał w liście do Ojca Świętego Franciszka abp Stanisław Gądecki.

Prośbę tę wsparł kard. Stanisław Dziwisz, który we wtorek, 22 października br., uczestniczył na UKSW w III edycji kongresu ruchu „Europa Christi”, gdzie wygłosił referat zatytułowany: „Święty Jan Paweł II Wielki patronem Europy i doktorem Kościoła”.