Stypendyści na programie „MOST”

Mam na imię Anastasia. Jestem stypendystką Fundacji Jana Pawła II i studiuję turystykę kulturową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie jestem na ostatnim roku studiów magisterskich i wyjechałam na ten semestr na program wymiany MOST na Uniwersytecie Wrocławskim.

Program MOST powstał w 1999 roku i pozwala na realizację części programu studiów w ramach jednego kierunku na innej uczelni w Polsce. W swoich założeniach nawiązuje do europejskiego systemu kształcenia w ramach programu Erasmus. W ramach programu MOST studenci i doktoranci prawie trzydziestu polskich uczelni mogą studiować przez jeden semestr lub cały rok akademicki na innych uczelniach w całej Polsce.

Dlaczego wybrałam Uniwersytet Wrocławski? Dlatego, że to jeden z największych i najstarszych uniwersytetów w Polsce. To jedna z dziesięciu i jedyna na Dolnym Śląsku uczelnia, która posiada tytuł „uczelni badawczej”. Uniwersytet Wrocławski zajął czwarte miejsce spośród wszystkich publicznych uniwersytetów w Rankingu Szkół Wyższych 2021 organizowanym przez „Perspektywy”.

Wszystkie zajęcia na uczelni odbywają się stacjonarnie. Po prawie dwóch miesiącach studiowania we Wrocławiu, mimo różnych trudności, chcę powiedzieć, że warto. To wyjątkowe doświadczenie, które pozwala inaczej spojrzeć na świat i na samą siebie.

Dlaczego Wrocław? Bo to jedno z moich ulubionych miast w Polsce, bardzo przyjazne cudzoziemcom. Odczuwalny jest tutaj splot wielu kultur, które spotykają się z różnych zakątków świata. Wrocław to 5 rzek, 12 wysp i 112 mostów, dlatego często jest zwany „Polską Wenecją”. Jedna trzecia powierzchni miasta to parki i skwery. Wrocław szczyci się swoją ponad 1000-letnią historią, zachwyca oryginalną architekturą, wabi przyjaznym klimatem. To najcieplejsze miasto w Polsce. Nie sposób się w nim nie zakochać! Jestem szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w programie wymiany studentów we Wrocławiu. Chcę za to serdecznie podziękować Fundacji i jej dobroczyńcom.

Anastasia Ukrainets