Stypendyści na Erasmusie – Słowenia

Mam na imię Liza, pochodzę z Ukrainy i studiuję na IV roku ekonomii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym semestrze, w ramach programu Erasmus+, wyjechałam do Słowenii. To stosunkowo małe państwo, zamieszkałe przez ok. 2 mln obywateli, o bogatej historii i z cudowną przyrodą – morze, góry, jaskinie…

Aktualnie studiuję na Uniwersytecie w Lublanie, który jest największym i najstarszym ośrodkiem badawczo-naukowym w Słowenii. Powstał w 1919 roku i obecnie kształci na 23 wydziałach i 3 akademiach artystycznych, około 60 tys. studentów i doktorantów oraz zatrudnia około 6 tys. pracowników naukowych i administracyjnych. Centralny budynek oraz trzy akademie i wydziały znajdują się w centrum miasta. Niektóre z najnowszych budynków powstały na obrzeżach Lublany, dzięki czemu uniwersytet i jego studenci są wszechobecni w mieście.

Dzięki tym studiom doskonalę mój poziom języka angielskiego, którym posługuje się coraz lepiej. Zajęcia odbywają się stacjonarnie i online. Najczęściej, na zajęciach materiały dydaktyczne są przygotowane przez prowadzących i wyświetlane w trakcie zajęć prezentacje, a później również udostępniane dla studentów na odpowiedniej platformie. System studiów trochę różni się od tego na KUL, gdyż zajęcia mogą odbywać się systematycznie co tydzień, a mogą się pojawić w rozkładzie tylko kilka razy w semestrze.

Główną religią w Słowenii jest chrześcijaństwo. Katolicki kościół można znaleźć bez problemu. Dosłownie kilka minut od miejsca mojego zamieszkania znajduje się jeden z nich, który wybrałam jako miejsce uczestniczenia we Mszy św. i mojej modlitwy osobistej.

Uważam, że udział w programie Erasmus+ jest dla mnie czymś wyjątkowym. Oprócz doświadczeń o charakterze intelektualnym, poznałam tutaj bardzo wielu młodych ludzi ze Słowenii, Ukrainy, Francji, Włoch, Niemiec, Austrii, Macedonii i Słowacji. Spędzam z nimi dużo czasu na ciekawych rozmowach. Mam też okazję zwiedzić ten bogaty w atrakcje turystyczne kraj.

Bardzo dziękuję Fundacji Jana Pawła II i jej dobroczyńcom za to, że mam możliwość uczestniczyć w programie stypendialnym Fundacji i studiować na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także korzystać z programu Erasmus.

Pozdrawiam serdecznie z Lublany!

Liza Piddubna