Stypendyści na Erasmusie – Słowacja

Mam na imię Polina, pochodzę z Ukrainy i studiuję psychologię na IV roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W tym semestrze, w ramach programu Erasmus+ wyjechałam na Słowację.

Aktualnie studiuję na Uniwersytecie Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach, którego historia wywodzi się od założonego w 1657 r. Universitas Cassoviensis w Koszycach. Wszystkie zajęcia odbywają się stacjonarnie w języku angielskim, co pomaga mi doskonalić znajomość tego języka i poznawać nowych ludzi. Prowadzący są życzliwi i kompetentni, a wszystkie materiały dydaktyczne są udostępniane na platformie Teams, co ułatwia przygotowanie się do zajęć i testów.

Dominującą religią na Słowacji jest chrześcijaństwo, a w nim katolicyzm. Bardzo blisko mojego akademika znajduje się kościół św. Gorazda, do którego uczęszczam na Msze św. w języku słowackim.

Dla mnie osobiście wyjazd w ramach programu Erasmus+ jest niezwykle ciekawym i wspaniałym doświadczeniem. Tutaj, codziennie spotykam się z osobami z różnych krajów, kultur i tradycji, które mogę teraz lepiej poznawać. Takie międzynarodowe doświadczenie bardzo dobrze wpływa na moje postrzeganie świata, poszerza horyzonty myślenia oraz kształtuje głębszą empatię i zrozumienie osób o odmiennych poglądach, co jest kluczowe w moich studiach psychologicznych.

Serdecznie dziękuję Fundacji Jana Pawła II i jej dobroczyńcom za tę fantastyczną możliwość studiowania na KUL i uczestniczenia w programie Erasmus+. Chciałabym także podziękować za to, że w Polsce zawsze mam miejsce w Domu Fundacji Jana Pawła II, dokąd będę mogła wrócić po zakończeniu programu i znowu poczuć się jak w rodzinnym domu.

Polina Pavlusenko