Adwent w Domu Fundacji

W Kościele katolickim rozpoczął się Adwent, okres przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, a także na ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu świata. Adwent to czas, w którym wspólnota wiernych jednoczy się w modlitwie i refleksji, przygotowując swoje serca na przyjście Zbawiciela.

Jednym z pięknych zwyczajów tego okresu liturgicznego są Roraty, które od wielu lat mają miejsce również w naszej kaplicy fundacyjnej, o godz. 6.30. Jest to wotywna Msza św. o Najświętszej Maryi Pannie. Jej nazwa pochodzi od śpiewu na wejście, który zaczyna się od słów rorate cæli desuper (spuśćcie rosę niebiosa), a charakterystycznym jej elementem jest paląca się świeca maryjna, zwana roratką.

Symbol światła podczas adwentowej liturgii wskazuje na Chrystusa Zmartwychwstałego, który jest „Światłością świata”. Przed ołtarzem znajduje się adwentowy wieniec z czterema świecami, które symbolizują 4 adwentowe niedziele. Stopniowe ich zapalanie podkreśla zbliżanie się oczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia.

Podczas Adwentu postanawiamy zwrócić uwagę na naszą prostotę, skromność i troskę o innych. Pragniemy doświadczyć głębszego zrozumienia znaczenia narodzin Jezusa w naszym życiu. Wspólnie dążymy do tego, by Adwent stał się czasem nie tylko zewnętrznych przygotowań, ale przede wszystkim przemiany naszych serc, otwierając je na radość i nadzieję, jakie niesie ze sobą tajemnica Wcielonego Słowa.

Tradycyjnie, po Mszy św. roratniej, spotykamy się na adwentowym śniadaniu. To dobra okazja, by jeden raz więcej poczuć rodzinną atmosferę i dzielić się z innymi radością spotkania przy wspólnym stole.

Anhelina Liatskaya