Stypendyści na Erasmusie – Litwa

Mam na imię Volodymyr, jestem z Ukrainy i studiuję na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim filologię angielską, na V roku. W tym semestrze uczestniczę w programie wymiany studentów Erasmus+ w Kownie na Litwie, na uczelni Vytauto Didžiojo Universitetas. Tutaj semestr jesienny rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w grudniu. Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym. Teraz jest czas tzw. „Midterm tests” i różnorodnych prezentacji. Na moim kierunku studiuje młodzież niemalże z całego świata.

Na Litwie główną religią jest chrześcijaństwo. Wspólnota ukraińskich grekokatolików w Kownie regularnie odprawia nabożeństwa w swoim ojczystym języku w kościele św. Jerzego Męczennika. Liturgia, w której mam okazję uczestniczyć, odprawiana jest przez Ojców Bazylianów.

Oprócz tego, że Erasmus daje mi szansę, by pogłębić moją wiedzę z zakresu studiów filologicznych w innym kraju i środowisku uczelnianym, to także mogę w tym czasie poznawać nowych ludzi z całego świata. Stąd też zachęcam, by wyjeżdżać na wymianę studencką między uczelniami. Uważam, że warto też wziąć udział w tym programie, żeby poznać siebie z innej strony, zobaczyć swoje możliwości, a także nawiązać nowe kontakty i przyjaźnie. Jestem bardzo wdzięczny Fundacji Jana Pawła II i wszystkim jej dobroczyńcom za możliwość studiowania na KUL i udziału w programie Erasmus+.

Volodymyr Myroniuk