Spotkanie opłatkowe

Opłatek wigilijny nosi w sobie ducha wspólnego świętowania i życzliwości, jako symbol wyjątkowej tradycji, która od wieków w sposób szczególny łączy ludzi w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W czwartek, 14 grudnia 2023 roku, w Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie miało miejsce doroczne spotkanie opłatkowe.

O godz. 17.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego, zwierzchnika naszej Fundacji. Eucharystię koncelebrowali: abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski; ks. prof. Mirosław Sitarz, Prorektor KUL; ks. Sławomir Knopik, Prowincjał Księży Sercanów; ks. prof. Marek Słomka, Dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL; księża dyrektorzy oraz księża stypendyści, pochodzący z Indonezji i Ukrainy. Ponadto, w spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, wśród których była Pani Ewa Bednarkiewicz, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji z Warszawy wraz z członkami Towarzystwa.

Na początku Mszy św. uczestników liturgii przywitał ks. dyrektor Jan Strzałka. Główny Celebrans w okolicznościowym kazaniu wskazał na trzy ważne postaci Adwentu, nazywając ich „gigantami wiary”, a mianowicie: św. Jana Chrzciciela, św. Jana od Krzyża w dniu jego liturgicznego wspomnienia oraz św. Jana Pawła II, naszego Założyciela i Patrona.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się na holu, by wsłuchać się w historię narodzin Jezusa Chrystusa, zapisaną przez św. Łukasza, a następnie złożyć sobie życzenia i połamać się opłatkiem przy śpiewie kolęd w wykonaniu chóru fundacyjnego. W imieniu stypendystów podziękowania oraz życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim gościom złożyła Olena Kaflovska. Następnie głos zabrali: Metropolita Lubelski, Prorektor KUL, Prowincjał Księży Sercanów oraz Pani Prezes. Po przemówieniach, abp Marek Jędraszewski pobłogosławił opłatki, którymi następnie dzieliliśmy się, składając sobie świąteczne życzenia.

Na zakończenie tej części spotkania, Pani Prezes Ewa Bednarkiewicz przekazała wszystkim stypendystom świąteczny prezent w postaci pamiątkowego srebrnego medalu, wydanego przez Mennicę Polską z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Ostatnim punktem spotkania opłatkowego był wigilijny poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy władzom Fundacji, dyrekcji Domu, dobroczyńcom, pracownikom, chórowi i wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym spotkaniu opłatkowym!

Agnieszka Menshykava