Stypendyści na Erasmusie – Hiszpania

Mam na imię Paweł, pochodzę z Uzbekistanu, jestem stypendystą Fundacji Jana Pawła II i studentem III roku studiów na kierunku stosunki międzynarodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Już po raz drugi uczestniczę w programie Erasmus+. Wcześniej, jeden semestr spędziłem w Stambule, w Turcji, a teraz jestem w Pampelunie, w Hiszpanii. Miasto to położone jest w górach, w pobliżu granicy z Francją i Oceanu Atlantyckiego. Jest częścią tzw. Kraju Basków – separatystycznego regionu Hiszpanii, posiadającego własny język, pochodzenie etniczne i własną kulturę.

Uniwersytet Nawarry jest prywatnym uniwersytetem katolickim pod patronatem Opus Dei, posiadającym bogatą historię i tradycję. Znajduje się w pierwszej trójce najlepszych uniwersytetów w Hiszpanii. Wykłady prowadzone są na bardzo wysokim poziomie, wymagania stawiane studentom są również bardzo wysokie, co przynosi dobre rezultaty nauczania. Na studia przyjeżdża tu młodzież z niemalże całego świata. Tutaj poznałem wspaniałych ludzi i odkryłem wiele nowych rzeczy o sobie i moich rówieśnikach.

Studiuję takie przedmioty, jak: język hiszpański, porównawcze systemy polityczne, chrześcijaństwo, społeczeństwo i ekonomia, historia nowożytna i prawo międzynarodowe. Dla mnie priorytetem jest zdecydowanie prawo międzynarodowe oraz język hiszpański, ponieważ wzbogaci on zbiór języków, którymi władam, a także będzie on potrzebny do pracy międzynarodowej. Dlatego mój wybór tym razem padł na Hiszpanię.

Czas po wykładach staram się poświęcać na systematyczną naukę w domu i regularne treningi sportowe, a weekendy na wycieczki do sąsiednich miast, wędrówki po górach, wyjazdy nad morze, klub języka hiszpańskiego i studencki klub taneczny.

W niedzielę i święta uczęszczam na zmianę do kilku różnych kościołów na Starym Mieście, ponieważ mieszkam w samym centrum i wygodniej jest mi chodzić na Mszę św. w katedrze niż do kościoła uniwersyteckiego.

Jestem bardzo wdzięczny Fundacji i jej Dobroczyńcom za możliwość pogłębienie mojej wiedzy i doświadczenie zamieszkania w kraju o innej kulturze. Z pewnością pobyt w Pampelunie bardzo pomoże mi w dalszym moim rozwoju i zdobyciu wykształcenia uniwersyteckiego. Koncentruję się na swoich priorytetach i ogólnym rozwoju. Dziękuję Panu Bogu za ofiarowany mi czas i pracuję dalej…

Pavel Zeynalov