Stypendyści na Erasmusie – Francja

Mam na imię Vanda. Pochodzę z Białorusi i jestem stypendystką Fundacji Jana Pawła II oraz studentką IV roku filologii romańskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W drugim semestrze obecnego roku akademickiego uczestniczę w programie wymiany studentów Erasmus w Université Catholique de l’Ouest w Angers, w zachodniej Francji. Samo miasto szczyci się bogatą historią i kulturą a uniwersytet od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najlepszych uczelni wyższych we Francji. Co roku przyjeżdżają tu liczne grupy studentów z wymiany uniwersyteckiej, nie tylko z Europy, ale również z całego świata.

Wszystkie zajęcia odbywają się stacjonarnie. Z powodu trwającej pandemii koronawirusa, nadal mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Studiuję język francuski i włoski oraz dydaktykę języka francuskiego. Mimo różnych trudności i przeszkód, które czasami pojawiają się na mojej drodze, bardzo się cieszę, że udało mi się tu przyjechać. Erasmus jest wyjątkowym doświadczeniem, które pozwala inaczej spojrzeć na samą siebie i otaczający nas świat, poznać wyjątkowych ludzi i skorzystać z możliwości studiowania języka w naturalnym środowisku. Jestem bardzo wdzięczna Fundacji i jej dobroczyńcom za możliwość pogłębienia swojej wiedzy i zdobycia nowych doświadczeń związanych z językiem i kulturą Francji.

Łączę serdeczne pozdrowienia!

Vanda Asipenka