Marsz solidarności młodych

We wtorek, 8 marca br., w Lublinie odbył się wielki marsz solidarności młodzieży z Ukrainą. Na Placu Litewskim zgromadziła się nie tylko ukraińska młodzież, która studiuje i pracuje w Lublinie, a wśród nich stypendyści Domu Fundacji Jana Pawła II, ale także mnóstwo Polaków, którym wojna nie jest obojętna.

Pomimo tego, że na zewnątrz było zimno, w marszu wzięły udział także dzieci w towarzystwie rodziców. Marsz zorganizowali przedstawiciele duchowieństwa archidiecezji lubelskiej i władze miasta. Zgromadzeni na placu uczestnicy przybyli z różnymi plakatami wzywającymi do zakończenia wojny na Ukrainie. Niebiesko-żółte flagi dumnie powiewały na wietrze.

Uczestnicy odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji pokoju na Ukrainie, po czym ustawili się w szeregu w kształcie wielkiego serca, trzymając w rękach żółte lub niebieskie kartki. Następnie wszyscy, śpiewając pieśni narodowe i hymn Ukrainy, przemaszerowali do ratusza w Lublinie, a następnie do katedry, gdzie zakończył się marsz wspólną modlitwą i pieśniami w języku ukraińskim i polskim. Ten kolejny marsz poparcia dla Ukrainy pokazał, że Polacy nie są obojętni na los swoich sąsiadów, że niosą i nadal będą nieść pomoc i wsparcie narodowi ukraińskiemu w każdy możliwy sposób.

Pavel Zeynalov