Stypendyści na Erasmusie – Belgia

Mam na imię Julia. Pochodzę z Ukrainy i jestem stypendystką Fundacji Jana Pawła II oraz studentką II roku psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W drugim semestrze tego roku akademickiego mam tę możliwość i radość, by uczestniczyć w programie wymiany studentów Erasmus w jednym z najlepszych uniwersytetów Europy, a mianowicie Katolickim Uniwersytecie Lowańskim (KU Leuven) w Belgii.

Studiuję psychologię biznesu, dlatego biorę udział w takich zajęciach jak: psychologia podjęcia decyzji i oceny, psychologia kultury i społeczeństwa, a także menadżerska ekonomika i ocena ryzyka kierowania.

W Leuven, porównując do Lublina, nie mam dużo zajęć wspólnych, ale przede wszystkim pracę samodzielną, dlatego rekomendowano mi, żebym poświęciła na nią ok. 8 godzin dziennie. Na początku myślałam, że to żart, ale szybko zrozumiałam, że 40 godzin w tygodniu to minimum, żeby zdążyć ze wszystkimi zadaniami.

W miarę możliwości trochę zwiedzam, nie tylko okoliczne miejsca historyczne, ale i trochę dalsze ciekawe miejsca. Potrafię też wygospodarować czas na rekolekcje w międzynarodowych wspólnotach i modlitwę w pobliskich kościołach.

Mam nadzieje, że czas spędzony w Belgii nauczy mnie być wytrwałą w pracy, otwartą na różne kultury i mądrą, żeby umieć wybierać w życiu to, co najważniejsze.

Przesyłam Wam dużo uśmiechu i ciepła!

Julia Kozankewycz