Stypendyści dla Ukrainy – modlitwa i wolontariat

Minęły kolejne tygodnie wojny. Cały demokratyczny świat solidaryzuje się z Ukrainą. Podziwia heroiczną walkę narodu ukraińskiego o własną wolność, ale i o wolność dla zagrożonej Europy. Ostatnie dni były bardzo bogate w różnego rodzaju inicjatywy o charakterze religijnym. Historycznym wydarzeniem było poświecenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Taki Akt miał miejsce również w kaplicy naszego Domu. Ufamy, że Królowa Pokoju wyprosi u Swojego Syna, Jezusa Chrystusa cud przemiany serc agresorów i powstrzymania tej okrutnej wojny, aby nikt nie musiał z jej powodu umierać, cierpieć czy opuszczać swoich rodzinnych stron, udając się na pełną niepewności tułaczkę.

W Domu Fundacji w Lublinie trwa modlitwa w intencji pokoju. Codziennie gromadzimy się na Koronce do Bożego Miłosierdzia oraz na wieczornej Eucharystii, po której odmawiamy modlitwę różańcową. Modlitwę o pokój w Ukrainie zanosimy w sposób szczególny do Pana Boga podczas niedzielnej Mszy św. i śpiewanych po niej przed Najświętszym Sakramentem Gorzkich Żali. Po Eucharystii ma miejsce w auli spotkanie przy herbacie, ciastku lub pizzy. Jest to doskonała okazja, aby nawiązać głębsze relacje ze sobą, podzielić się swoimi niepokojami i lękami, związanymi z trwającą wojną oraz wzmocnić nadzieję na lepsze jutro.

W miniony piątek, 25 marca, miała miejsce w diecezji lubelskiej ósma edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku wzięło w niej udział ok. 2,5 tysiąca osób, wśród nich stypendyści Fundacji. Uczestnicy EDK podczas nocnego marszu trwającego około 8 godzin, oddają się modlitwie, indywidualnym rozważaniom i zmaganiom z własnymi słabościami.

Nasi stypendyści angażują się w różnorodną pomoc dla uchodźców z Ukrainy poprzez wolontariat w punktach Caritas, KUL i innych organizacjach społecznych. Zajmują się m.in. przybywającymi na dworce PKP i PKS w Lublinie, dziećmi w ośrodkach edukacyjnych oraz przeładunkiem darów.

Pozdrawiamy bardzo serdecznie wszystkich dobroczyńców Fundacji i naszego Domu. Bardzo prosimy o modlitwę, szczególnie w intencji rodzin naszych stypendystów pochodzących z Ukrainy. Aktualnie gościmy u nas kilkanaście osób z ich rodzin i znajomych, których staramy się otoczyć wieloraką troską.

Ze swojej strony obiecujemy modlitewną pamięć za tych wszystkich, którzy wspierają nas swoja życzliwością. Bóg zapłać!

ks. Jan i ks. Robert