Dzień Papieski w Monachium

Z okazji 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyła na papieża, w Polsce i środowiskach polonijnych po raz 23. obchodzony był Dzień Papieski, któremu w tym roku towarzyszyło hasło: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. W Polskiej Parafii Katolickiej w Monachium taki dzień był obchodzony 8 października. Tradycyjnie, zorganizowało go Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, działające w Monachium od kilkunastu lat. Na zaproszenie opiekuna Koła, o. dra Stanisława Pławeckiego, do Monachium przybył dyrektor Domu w Lublinie, ks. Jan Strzałka, z dwójką stypendystów: Dianą z Białorusi i Arturem z Ukrainy.

W sobotę, 7 października, członkowie Koła wraz z zaproszonymi gośćmi udali się w pielgrzymce do Sanktuarium Czarnej Madonny w Altötting, w pobliżu którego urodził się papież Benedykt XVI. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Jan Strzałka. Kaznodzieja wskazał na rolę Matki Bożej w życiu św. Jana Pawła II, której zawierzył całe swoje życie: „Jestem cały Twój i wszystko, co moje, do Ciebie należy. Przyjmuję Ciebie całym sobą. Daj mi Swoje serce, Maryjo”. Ojciec św. odwiedził Altötting w czasie swojej pielgrzymki do Niemiec w roku 1980.

Następnego dnia, ks. dyrektor wraz ze stypendystami uczestniczyli w Mszach św. celebrowanych w kilku monachijskich kościołach, po których stypendyści i członkowie Koła zbierali ofiary na potrzeby Fundacji Jana Pawła II. W wygłoszonych homiliach ks. Jan ukazał historię Fundacji i jej dzieła. Skupił się przede wszystkim na programie stypendialnym, realizowanym w Lublinie. Po jego słowach, do wiernych zwracali się stypendyści, dając osobiste świadectwa o swojej obecności w Lublinie.

Zarówno ks. dyrektor, jak i studenci, wyrazili ogromną wdzięczność wszystkim zaangażowanym w pomoc Fundacji i Domowi w Lublinie. Specjalne słowa podziękowania skierowano do Zarządu i członków Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Monachium wraz z Jego opiekunem, o. Stanisławem Pławeckim.

ks. Jan Strzałka