Dar wolnej od wykładów soboty

Po kilkudniowym okresie zdobywania wiedzy, z radością przyjęliśmy dar wolnej od wykładów soboty. Ksiądz dyrektor zatroszczył się, aby w tym dniu nikt z nas się nie nudził. O godzinie 9.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Lublina. Rozpoczęliśmy od Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Najpierw modliliśmy się w kaplicy wieczystej adoracji oraz przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Płaczącej. Następnie oddaliśmy cześć relikwiom św. Jana Pawła II, założyciela naszej Fundacji. Z kolei udaliśmy się do zakrystii – sali akustycznej i podziwialiśmy przedmioty sakralne, zgromadzone w katedralnym muzeum. 

Po opuszczeniu katedry weszliśmy na 40. metrową Wieżę Trynitarską, aby podziwiać panoramę Lublina. Czas, który pozostał jeszcze do obiadu, wykorzystaliśmy na zwiedzanie Starówki i Zamku lubelskiego. W drodze na posiłek ks. dyrektor zafundował nam wspaniałe lody.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się na Majdanek, aby zwiedzić były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. Po tym tragicznym miejscu prowadził nas były stypendysta, Anton Blazheiev.

O godzinie 18.00 przeszliśmy trasą Lubelskich Podziemi. Jest to 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina.

Ten jakże intensywny dzień zakończyliśmy na Placu Litewskim, oglądając piękny spektakl multimedialny „Sen o mieście”, będący konfiguracją wody, światła i muzyki.

Ivan Zdeb

zdjęcia: Julia Czmyr