Kurs przygotowawczo-kwalifikacyjny rozpoczęty

W poniedziałek, 3 lipca, rozpoczął się kurs przygotowawczo-kwalifikacyjny tegorocznych kandydatów do programu stypendialnego Fundacji Jana Pawła II. Bierze w nim udział 31 osób, pochodzących z Białorusi, Kazachstanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Na zakończenie kursu komisja kwalifikacyjna wybierze kilkanaście osób, które podejmą studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. 

W programie kursu przewidziane są wykłady z języka polskiego oraz z przedmiotów kierunkowych. Wykładowcami są profesorowie KUL-u oraz Politechniki Lubelskiej. Ponadto młodzież każdego dnia uczestniczy we Mszy św. Przewidziane jest również zwiedzanie Lublina a także byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wieczorami mają miejsce spotkania integracyjne.

Tegoroczny kurs rozpoczął się udziałem we Mszy św., celebrowanej w archikatedrze lubelskiej z okazji 68. rocznicy tzw. „cudu lubelskiego”, kiedy to 3 lipca 1949 roku na twarzy Matki Bożej w katedrze lubelskiej pojawiły się łzy. Przez wiele miesięcy tysiące wiernych gromadziły się przed obrazem Matki Bożej, pomimo ogromnego sprzeciwu ówczesnych władz komunistycznych.

Po Eucharystii odbyła się procesja różańcowa ulicami miasta Lublina. Na czele procesji niesiona była kopia cudownego obrazu. W czasie Mszy św. i procesji uczestnicy kursu modlili się w intencji dobrych owoców rozpoczynającego się kursu oraz za wszystkich dobroczyńców Fundacji, dzięki którym to piękne dzieło, może być nadal realizowane.

ks. Jan Strzałka