Adwentowe oczekiwanie

W I Niedzielę Adwentu rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny. We wspólnotach chrześcijańskich Adwent to bardzo bogaty w symbolikę czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów.

Czekam na Ciebie, Jezu mój mały,
ciche błagania ku niebu ślę.
Twojego przyjścia czeka świat cały,
sercem gorącym przyzywam Cię.

Jednym z istotnych elementów duchowego przygotowania się do tajemnicy Wcielenia są roraty. Jest to wotywna Msza św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, a jej nazwa pochodzi od pierwszych słów pieśni na rozpoczęcie „rorate cæli desuper” (spuśćcie rosę niebiosa). Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy, zwanej roratką.

Również w tym roku roraty celebrowane są w naszej kaplicy fundacyjnej od poniedziałku do piątku o godz. 6.30. Zachęcamy stypendystki, stypendystów, mieszkańców i przyjaciół naszego Domu do licznego udziału w tej porannej modlitwie Kościoła. Bezpośrednio po Mszy św. wszyscy uczestnicy rorat zaproszeni są na śniadanie.

Mamy nadzieję, że udział w tych wyjątkowych nabożeństwach, przyczyni się do dalszego pogłębienia naszej wiary i realizacji w praktyce przykazania miłości Boga i bliźniego.

Olena Kaflovska