Stypendyści na Erasmusie – Węgry

Nasze imiona to: Julia i Anastazja. Pochodzimy z Ukrainy i studiujemy krajoznawstwo i turystykę kulturową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na IV roku. W tym semestrze w ramach programu Erasmus wyjechałyśmy na Węgry, do Budapesztu. To wspaniałe miasto, z piękną, choć tragiczną historią lat powojennych.

Obecnie jesteśmy studentkami Pázmány Péter Catholic University, założonego w 1635 roku, przez kardynała Petera Pázmany. Wszystkie zajęcia odbywają się na uczelni stacjonarnie w języku angielskim. To umożliwia poznanie dużej liczby nowych osób z innych krajów.

W związku z trwającą na Ukrainie wojną pomagamy naszym rodakom, którzy przybyli tutaj w ostatnim czasie. Jesteśmy zaangażowane w prace Fundacji Ukraińskiej Cerkwi Grekokatolickiej na Węgrzech. Bierzemy też udział w różnego rodzaju spotkaniach i demonstracjach pokojowych.

Jesteśmy wdzięczne Fundacji Jana Pawła II, wszystkim jej dobroczyńcom i przyjaciołom za możliwość przeżycia takiego doświadczenia. Serdecznie pozdrawiamy z Budapesztu!

Julia Markowska i Anastazja Saczyk