Stypendyści na Erasmusie – Niemcy

Mam na imię Karyna. Jestem z Ukrainy i studiuję na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim filologię germańską, na IV roku. W tym semestrze uczestniczę w programie Erasmus w Katolickim Uniwersytecie w Eichstätt w Niemczech.

Jestem tutaj po raz drugi, więc czuję się jak w domu. Dwa lata temu, gdy byłam pierwszy raz na Erasmusie, to z powodu epidemii koronawirusa mieliśmy studia online. Wszystko było zamknięte i niestety, nie miałam możliwości doświadczyć, jak wyglądają normalne studia. A teraz już wiem – cały czas coś się tutaj dzieje i chce się we wszystkim wziąć udział.

W Niemczech semestr letni zaczyna się w kwietniu a kończy w lipcu. Teraz jest czas referatów i różnorodnych prezentacji. Prawdziwym wyzwaniem są zajęcia z niemieckimi studentami, kiedy musimy poświęcać więcej czasu na przetłumaczenie niektórych naukowych pojęć i ich wyjaśnienie. Ale każde takie wyzwanie prowadzi do rozwoju.

Oprócz tego, Erasmus daje okazję, by poznać nowych ludzi z całego świata. Dlatego zachęcam, by wyjechać na wymianę i uważam, że warto wziąć udział w tym programie, żeby poznać siebie z innej strony, zobaczyć swoje możliwości a także nawiązać nowe kontakty i przyjaźnie.

Pozdrawiam wszystkich z Eichstätt!

Karyna Antoniuk