Stypendyści na Erasmusie – Szwecja

Mamy na imię Olena i Ulyana. Pochodzimy z Ukrainy i Białorusi. Studiujemy Humanistykę cyfrową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na IV roku. W tym semestrze w ramach programu Erasmus+ wyjechałyśmy do stolicy Szwecji – Sztokholmu.

Jest to królewskie miasto położone na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami. Ciekawostką turystyczną tego miasta jest metro, które pełni także rolę galerii sztuki. Jej stacje zostały ozdobione dziełami 150 artystów i można tam podziwiać liczne malowidła, rzeźby, ekspozycje, fontanny i mozaiki.

Obecnie uczestniczymy w zajęciach w Stockholms Universitet, który rozpoczął swoją działalność w 1878 roku. To nowoczesny uniwersytet państwowy z wielokulturowym środowiskiem. Zajęcia odbywają się w języku angielskim stacjonarnie, ale też i zdalnie. Poznajemy tutaj dużo nowych ludzi z całego świata i poszerzamy naszą wiedzę językową i kulturową.

Religią dominującą w Szwecji jest luteranizm, ale katolicka Diecezja Sztokholmu zadbała o swoich wierzących, również przyjeżdżających z Polski. W jednym z kościołów luterańskich każdej niedzieli odbywają się Msze święte w języku polskim, na które uczęszczamy. Zawsze jest tutaj dużo wiernych i odczuwa się rodzinną atmosferę.

Dziękujemy Fundacji Jana Pawła II, jej władzom i dobroczyńcom za możliwość pobytu tutaj, zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń. Serdecznie pozdrawiamy ze Sztokholmu!

Olena Kaflovska

Ulyana Habranskaya