Stypendyści na Erasmusie – Słowacja

Mam na imię Ania. Pochodzę z Ukrainy i jestem stypendystką Fundacji Jana Pawła II oraz studentką IV roku pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studia na Katolickim Uniwersytecie w Ružomberku oraz pobyt na Słowacji w ramach programu wymiany studentów Erasmus są dla mnie doświadczeniem, którego nigdy wcześniej nie miałam.

Przepiękna natura, nowe znajomości, zmiana miejsca lub bardziej nowomodnie „wyjście z zony komfortu”, możliwość zwiedzania prawie za darmo całej Słowacji – czego jeszcze można chcieć?

Pierwszy tydzień adaptacyjny spędziłam razem z koleżankami z Gruzji, Włoch oraz Francji. Koordynatorzy z uniwersytetu pokazali nam uczelnię, wręczyli prezenty z jej logo, a następnie zabrali nas do tradycyjnej słowackiej restauracji. Próbowaliśmy różnych dań, m. in. „bryndzove halušky z ovčím syrem”.

Oprócz zwykłych zajęć z pedagogiki, zapisałam się na dodatkowe zajęcia z „Discover Slovakia”, czyli… o słowackim narodzie, jego tradycjach, historii, słynnych postaciach, comedy-show oraz na kurs języka słowackiego. Choć mam mniej trudności z językiem niż koleżanki, to jednak z każdym dniem nie przestaje on mnie zaskakiwać. Sami Słowacy są bardzo otwarci i pomocni, a wykładowcy na moim kierunku pedagogiki zawsze starają się dodatkowo wytłumaczyć, jeśli czegoś nie rozumiem.

Uczelnia, jak to wynika z nazwy, jest uczelnią katolicką. Widać to nie tylko w aranżacji przestrzeni (przyjrzyjcie się żółtym literkom na jednym ze zdjęć), ale również i w lekcjach, które tu mam. Bardzo ważnym miejscem jest kaplica przy uniwersytecie, do której każdy może przyjść i pobyć z Panem Bogiem tet-a-tet. Celem Uniwersytetu w Ružomberku jest integralny rozwój człowieka oraz dobro całego społeczeństwa – „Formujeme mysl’ a srdce” – takie jest jego motto.

Dziękuję dobroczyńcom Fundacji Jana Pawła II oraz Katolickiemu Uniwersytetu Lubelskiemu za możliwość uczestniczenia w programie Erasmus, dzięki czemu mogę formować samą siebie i zdobywać wielorakie doświadczenie.

Anna Bihus