Spotkanie w sercu Fundacji

W dniach 20-22 kwietnia miało miejsce w Rzymie spotkanie Prezesów Kół i Towarzystw Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, których aktualnie jest na świecie ponad 40. Do udziału w spotkaniu zostali również zaproszeni przedstawiciele Domu Fundacji w Lublinie w osobach dyrektora, ks. Jana Strzałki oraz stypendystów, Viyalety Khviatskovich z Białorusi i Yarosłava Kazymyriva, pochodzącego z Ukrainy.

W programie spotkania były: wspólna modlitwa, konferencje, sesje sprawozdawczo-programowe, zwiedzanie Rzymu i letniej Rezydencji Papieży w Castel Gandolfo.

Pierwszego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św. przy ołtarzu św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Eucharystii przewodniczył abp Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski, a wcześniej wieloletni ceremoniarz papieski św. Jana Pawła II. Słowo Boże wygłosił o. Krzysztof Wieliczko, inicjator i organizator spotkania. W czasie Mszy św. modliliśmy się w intencji całej Fundacji, szczególnie jej stypendystów, pracowników i dyrekcji.

W sesji popołudniowej udział wzięli absolwenci i obecni stypendyści Fundacji Jana Pawła II. Swoje świadectwa przedstawili: bp Józef Staniewski i ks. Walery Bykouski z Białorusi, pani Jana Moricowa ze Słowacji oraz aktualni stypendyści. Na zadawane pytania odpowiadał również dyrektor Domu Fundacji, ks. Jan Strzałka. Uczestnikom spotkania została przedstawiona prezentacja, ukazująca życie i działalność Domu Fundacji w Lublinie.

Drugi dzień rozpoczął się uroczystą Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu Salus Populi Romani w Bazylice Matki Bożej Większej, której przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej oraz przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Po Mszy św. zwiedziliśmy starożytny Rzym.

Dzień zakończył się projekcją filmów o Janie Pawle II: „ Apartament ” i „ 9 dni, które zmieniły świat”.

W niedzielę udaliśmy się do Castel Gandolfo, gdzie zwiedziliśmy Ogrody i Pałac Papieski, udostępnione pielgrzymom do zwiedzania przez Ojca św. Franciszka w roku 2016. W godzinach popołudniowych miała miejsce w kościele parafialnym Msza św., której przewodniczył bp Józef Staniewski. On też wygłosił płomienne słowo Boże.

Po powrocie do Domu Polskiego miała miejsce uroczysta kolacja, kończąca tegoroczne spotkanie prezesów.

Ponieważ nasz powrót do Polski zaplanowaliśmy na wtorek, poniedziałek przeznaczyliśmy na modlitwę w Bazylice św. Piotra, zwiedzanie bazyliki i grobów papieskich. Dotarliśmy również do Bazyliki św. Jana na Lateranie, będącą Matką i Głową Wszystkich Kościołów Miasta i Świata.

We wtorek, w godzinach wieczornych, powróciliśmy do Lublina, dziękując Panu Bogu za szczęśliwą podróż i zdobyte kolejne doświadczenia.

ks. Jan Strzałka

zdjęcia: ze strony fjp2.com