Przerwa świąteczna

W tym roku Wielkanoc przypadała w niedzielę, 16 kwietnia. Już kilka dni wcześniej większość stypendystów Fundacji Jana Pawła II opuściła Lublin i udała się do swoich rodzin, aby w gronie najbliższych celebrować te najważniejsze chrześcijańskie święta. Jednakże kilkanaście osób z różnych przyczyn nie mogło udać się na Wielkanoc do swoich domów rodzinnych. Pozostali oni w Domu Fundacji i uczestniczyli w ceremoniach Triduum Paschalnego w lubelskich kościołach.

Szczególnym przeżyciem była Liturgia Paschalna Wielkiej Nocy w kościele pw. bł. bpa Władysława Gorala, podczas której jeden z mieszkańców naszego Domu przyjął sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię. Paweł pochodzi z Uzbekistanu, jest tegorocznym maturzystą i od dwóch lat przygotowywał się do tego wyjątkowego wydarzenia. W uroczystości wzięły udział jego mama oraz siostra. Celebracji przewodniczył proboszcz parafii, ks. Mariusz Nakonieczny, natomiast sakramentów udzielał dyrektor Domu Fundacji, ks. Jan Strzałka. W wielkanocny poranek wszyscy zgromadzili się w auli, aby spożyć śniadanie, przygotowane przez studentów. Następnie miała miejsce koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. Roberta Ptaka, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Oprócz mieszkańców Domu w Eucharystii wzięli udział sąsiedzi naszego Akademika. W godzinach popołudniowych wszyscy zostali zaproszeni na obiad, przygotowany również przez studentów.

Dziękuję wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się, aby święta wielkanocne upłynęły w atmosferze paschalnej radości i wzajemnej życzliwości.

Ks. Jan Strzałka