Papieski marsz wdzięczności

Niedziela Palmowa, zwana także Niedzielą Męki Pańskiej, wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy jako Mesjasza i Króla. W Kościele katolickim rozpoczyna ona Wielki Tydzień, który przygotowuje wiernych do celebrowania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

To ważne wydarzenie było obchodzone również w Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie. O godz. 11.00 stypendyści i goście zgromadzili się w holu przy kaplicy. Uroczystości przewodniczył ks. Jan. Po odczytaniu przez ks. Roberta fragmentu Ewangelii, ukazującego uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, główny celebrans poświecił palmy, po czym wszyscy udali się procesyjnie do kaplicy. Podczas Mszy św. została odczytana Męka Pańska według św. Mateusza, zaś po Eucharystii odśpiewano Gorzkie Żale.

W tym dniu przypadała również 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Z tej okazji w wielu miastach Polski zorganizowano Marsze Wdzięczności za pontyfikat i dziedzictwo Papieża z Dalekiego Kraju. Taki marsz miał miejsce również w Lublinie. Wzięli w nim udział stypendyści Fundacji wraz z Dyrekcją, dziękując w ten sposób św. Janowi Pawłowi II za dzieło Fundacji i Programu Stypendialnego. O godz. 14.00 uczestnicy marszu zgromadzili się przy Sanktuarium św. Rodziny na Czubach, gdzie w roku 1987 Jan Paweł II odprawił Mszę św. i udzielił święceń kapłańskich 50 diakonom z całej Polski. Spod Krzyża Papieskiego kilkutysięczny tłum wyruszył w kierunku kościoła akademickiego KUL, gdzie na zakończenie marszu była celebrowana Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego, ks. abpa Stanisława Budzika.

Niech te najbliższe dni będą czasem gorliwej modlitwy, a Zmartwychwstanie Pana Jezusa niech przyniesie radość i pokój!

Anna Vovchanska

Foto: Viktoria Rudkovskaya