Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła

Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła.
Nigdym od ciebie nie odjęła lica.
Jam po dawnemu, moc twoja i siła, Bogurodzica!

Te słowa Marii Konopnickiej stały się tytułem publikacji, poświęconej historii słynącej łaskami Cudownej Ikony Matki Bożej Latyczowskiej. Prezentacja książki i premiera filmu pt. „Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła”, odbyła się w dniu modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w niedzielę 6 grudnia. 

Obecnie Cudowny Obraz Matki Bożej Latyczowskiej znajduje się Kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Ciekawą a zarazem bardzo trudną i bolesną historię obrazu i jego kultu na przestrzeni 400 lat przybliżył nam prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej dr Leon Popek. Dr Ryszard Gajewski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota polska” w Lublinie przedstawił sylwetkę autorki publikacji siostry Haliny Szumił. Praca nad książką trwała ponad 25 lat. „Niniejsze opracowanie umożliwiło wielu osobom zapoznanie się z dziejami i kultem obrazu i jest zaproszeniem do szczególniejszego kultu Bogurodzicy Pani i Królowej Podola, Wołynia i Lublina” – mówiła autorka. Wraz z publikacją książki powstał film, którego autorem jest Janusz Hanas.

Miejscem spotkania była przytulna aula w Domu Nadziei Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Honorowym gościem spotkania był Ks. Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik. Obecni byli również przedstawiciele władz miasta, sejmu i senatu oraz Dyrektor Domu Fundacji Jana Pawła II, ks. Jan Strzałka i stypendyści Fundacji.

Kateryna Pigaietska

 

Jeden komentarz do “Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła”

  1. Witam Kasiu.
    Byłoby dobrze abyście napisali również o filmie. Zamieszczacie zdjęcia z premiery filmu, pokazujecie autora filmu mojego kolegę, reżysera i… ani słowa o tym wydarzeniu tym bardziej, że promotorem filmu i książki był Metropolita Lubelski JE Abp Stanisław Budzik . Warto przypomnieć, że film ten jest oglądany w 93 krajach świata. I jeszcze jedno – podpisujcie zdjęcia.

Możliwość komentowania została wyłączona.