Niepokalane Serce Maryi – bądź naszym ratunkiem!

„Z nabożnego rozmyślania tajemnic różańca ten, kto się modli, może czerpać z nich drogowskazy dla swojego życia” – papież Paweł VI

Ojciec św. Franciszek ustanowił rok 2017 Rokiem Fatimskim, gdyż w tym właśnie roku mija 100 lat od cudownych Objawień Matki Bożej trójce portugalskich dzieci: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Cudowne wydarzenia miały miejsce na małym skrawku ziemi, należącym do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria, i znajdującym się dwa i pół kilometra od Fatimy. Rozpoczęły się 13 maja i trwały do 13 października. Matka Boża ukazała się im na krzewie, będącym karłowatą odmianą dębu, mierzącym nieco ponad metr wysokości.

Początkowo gromadziły one niewielką rzeszę wiernych, natomiast w ostatnim objawieniu wzięło udział już około 40 tys. osób. Matka Boża wzywała do nawrócenia, do modlitwy różańcowej o pokój na świecie i nawrócenie Rosji, do pokuty i Ofiarowania się Niepokalanemu Sercu Maryi i miłości do Ojca św.

Ponieważ 13 maja, w dniu pierwszego ukazania się Matki Bożej pastuszkom, będziemy brali udział w pielgrzymce do Krakowa, postanowiliśmy już tydzień wcześniej powierzyć się Niepokalanemu Sercu Maryi. W pierwszą sobotę miesiąca zgromadziliśmy się w kaplicy Domu Fundacji Jana Pawła II, aby uczestniczyć we Mszy św. i w specjalnym nabożeństwie fatimskim. Modlitwie przewodniczy ks. Jan Strzałka. Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. dyrektor poświęcił piękną figurę Matki Bożej Fatimskiej. Podczas okolicznościowego kazania ks. Jan przybliżył nam krótką historię objawień fatimskich oraz ukazał Maryję jako Matkę Syna Bożego i każdego człowieka. Zachęcał nas do modlitwy różańcowej i pobożnego odprawienia nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. Głębszemu przeżyciu nabożeństwa pomagał śpiew i muzyka zespołu Domu Fundacji „Ad Deus”.

Po zakończeniu liturgii wybraliśmy się na wspólny spacer po Starym Mieście. Nie zabrakło też wyśmienitych lodów, które dopełniły radości kończącego się dnia. Za każdy wyraz troski, życzliwości i uśmiechu składamy naszej dyrekcji wyrazy szczególnej wdzięczności.

Olga Ilczyna

Zdjęcia: U. Bila, J. Nwagana