Nie ustawajcie w tym dobrym dziele!

W dniach 21-24 października 2023 r., dyrekcja Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie – ks. Jan Strzałka i ks. Robert Ptak wraz z delegacją stypendystów: Wiktorią Rudkovską i Nikitą Nalivko, udała się do Szwecji na zaproszenie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II działającego od 1992 r. przy parafii św. Tomasza z Akwinu w Lund. W Szwecji istnieje 5 podobnych Towarzystw i wszystkie zostały założone przez Bożysława Kurowskiego, zmarłego w 2006 r. Obecnie Prezesem Koła w Lund jest Stanisław Radziukiewicz, którego poprzedniczką na tym stanowisku była Jadwiga Kurkus.

Nasz pobyt w Lund zbiegł się z dwiema bardzo ważnymi datami związanymi z osobą św. Jana Pawła II. 45 lat temu, 16 października 1978 roku, krakowski kardynał, Karol Wojtyła został wybrany 264. papieżem, a 6 dni później, 22 października, miała miejsce w Watykanie uroczysta inauguracja jego Pontyfikatu.

Pobyt w Lund był więc doskonałą okazją, aby wraz z lokalnym Kościołem podziękować Panu Bogu za życie i świętość Jana Pawła II, a Towarzystwu i wszystkim Dobroczyńcom południowej Szwecji za życzliwość, modlitwę i ofiary pieniężne.

W kościele katolickim pw. św. Tomasza z Akwinu miały miejsce dwie Msze św., po których odbywały się spotkania o charakterze informacyjnym. W południe była celebrowana Ma św. w języku szwedzkim, natomiast o godz. 15.00 w języku polskim. Uczestnicy spotkań mieli możliwość zapoznać się z początkami i aktualną działalnością Fundacji, a także obejrzeć prezentację przygotowaną przez młodzież, ukazującą codzienne życie w Domu Fundacji. Był też czas na pytania i dopowiedzenia.

W poniedziałek mieliśmy możliwość zwiedzenia Lund. Jest to miasto założone pod koniec X wieku, które obecnie liczy ok. 100 tys. mieszkańców, w znacznej części są to studenci niemal z całego świata.

Bardzo serdecznie dziękujemy Zarządowi i Członkom Koła, w szczególności Panu Stanisławowi Radziukiewiczowi oraz Państwu Kurkusom za wyjątkową gościnność!

ks. Jan i ks. Robert wraz ze stypendystami