Łamiąc się opłatkiem

Najpiękniejsza wieczerza w roku to Wigilia Bożego Narodzenia. Blask choinki, stół nakryty białym obrusem i opłatek tworzą niezwykłą, świąteczną atmosferę. W sobotę, 11 grudnia 2021 r., w Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie, odbyło się spotkanie opłatkowe.

O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Robert Ptak. W swoim kazaniu nawiązał do symboliki chleba i jego znaczenia zarówno w życiu codziennym, jak i w sprawowanej Eucharystii oraz tradycji łamania się opłatkiem. Przytaczając słowa św. Brata Alberta, zachęcił słuchaczy do tego, by być dobrym jak chleb, który leży na stole i każdy może choćby kawałek ukroić dla siebie i nim się nakarmić. W tak ważnym i szczególnym czasie Adwentu powinniśmy zatem być uprzejmi wobec bliźnich, więcej się modlić i szczerze wierzyć w cud światła Bożego, które za niedługo przyniesie nam Nowonarodzony Syn Boży.

Po Mszy św., wszyscy zgromadzeni wsłuchali się w historię narodzin Jezusa Chrystusa, zapisaną przez św. Łukasza Ewangelistę. Okolicznościowe życzenia złożył ks. dyrektor Jan Strzałka i przy akompaniamencie kolędowego śpiewu scholi łamaliśmy się poświęconym opłatkiem.

Potem na wszystkich czekała tradycyjna wigilijna kolacja, nawiązująca do tej, przeżywanej w rodzinnym domu, wśród najbliższych. Atmosfera była bardzo miła i każdy czuł się ważną częścią tak licznej fundacyjnej rodziny. Nie zabrakło również świątecznych prezentów, które przekazała nam pani Ewa Bednarkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji z Warszawy. Ten wieczór, w którym dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia, dostarczył nam wiele wzruszeń, a kolędy, które rozbrzmiewały w wieczornej ciszy umacniały wiarę i nadzieję na lepsze jutro.

Anna Vovchanska