Gdy się Chrystus rodzi

Boże Narodzenie to wyjątkowe święta przypominające o tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. W Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia poprzez adwentowe msze roratnie. Był to szczególny czas wysiłku porannego wstawania i jednocześnie radości spotkania w kaplicy i na wspólnym śniadaniu.

Wielu stypendystów udało się do rodzinnych domów, aby tam przeżywać świąteczne dni. Duża grupa, ok. 50 studentów, pozostała w naszym Domu w związku z trwającą wojną na Ukrainie oraz niepewną sytuacją na Białorusi. Razem przygotowano Wigilię oraz obiad w Boże Narodzenie i św. Szczepana.

Wieczerza wigilijna rozpoczęła się o godz. 20.00. Najpierw odczytano fragment Ewangelii według św. Łukasza, opisujący narodziny Syna Bożego. Następnie, dyrektor domu ks. Jan Strzałka pobłogosławił opłatki i złożył okolicznościowe życzenia. Potem wszyscy połamali się opłatkiem, życząc sobie tego, co najlepsze. Spotkanie wigilijne było wypełnione śpiewem kolęd w języku polskim i ukraińskim.

Następnego dnia o godz. 11.00 uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Józef Golonka, przełożony wspólnoty zakonnej, do której przynależą ks. Jan i ks. Robert. W czasie Eucharystii prosiliśmy Boże Dziecię we wszystkich intencjach, jakie nosimy w sercach, pamiętając o naszych rodzinach, władzach Fundacji oraz dobroczyńcach, tak żywych, jak i zmarłych.

Mimo niełatwych czasów, w których przychodzi nam żyć, poczuliśmy smak domowej atmosfery i rodzinnego spotkania, opromieniony radością z Narodzenia Syna Bożego, który stał się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia!

ks. Robert Ptak

Foto: A. Soroka