Dlaczego mam jeszcze nadzieję pokładać w Panu?

W dniach 16-19 listopada 2017 r. odbyła się pierwsza seria rekolekcji dla Stypendystów Fundacji Jana Pawła II w Domu Rekolekcyjnym w Pliszczynie, oddalonym 15 km od Lublina. To był dla nas wyjątkowy czas: cztery dni ciszy, aby bardziej poznać siebie i Boga; msza i adoracja, modlitwa, indywidualne rozmowy…

Rekolekcje rozpoczęły się w czwartek o godz. 18.30 wspólną kolacją. Wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy św., którą odprawił ks. Bartłomiej Król, sercanin, prowadzący nasze rekolekcje. Potem odbyło się spotkanie zapoznawczo-integracyjne. Co nas czeka? Wyjątkowy czas, który powinniśmy przeżyć w ciszy, aby skupić się nad tematem: „Dlaczego mam jeszcze nadzieję pokładać w Panu?”

Kolejne dni zaczynaliśmy poranną modlitwą w kaplicy, gdzie każdy miał możliwość być blisko Pana i chwalić Go. Plan rekolekcyjny obejmował Mszę św., adorację Najświętszego Sakramentu, konferencje oraz czas na osobistą modlitwę i spowiedź. W atmosferze głębokiego wyciszenia stypendyści przyjęli sakrament pokuty i pojednania. Jest on osobistym, wręcz intymnym spotkaniem z miłosiernym Bogiem, który chce nam przebaczyć, bo kocha nas jak Ojciec.

Podczas konferencji ks. Bartek podkreślał, jak ważna jest spowiedź w życiu człowieka. Każdy z nas miał sporo tematów i pytań do przemyślenia. Rekolekcjonista zachęcał nas do zastanowienia się nad naszym własnym zaufaniem do Pana Boga. Mieliśmy także okazję obejrzeć film „Czy naprawdę wierzysz?” To opowieść o potężnym darze, który drzemie w człowieku i czeka, by go obudzić i się nim podzielić.

W niedzielę po Mszy św. i obiedzie zakończyliśmy czas rekolekcji, które, jak ufamy, z Bożą pomocą wydadzą teraz i w przyszłości obfite owoce. Chwała Panu!

Viktoria Bondar

Zdjęcia: I. Chmyr, J. Nwagana.