Dzień 2 kwietnia ma szczególne znaczenie dla wszystkich, którzy kochają św. Jana Pawła II. Dokładnie 12 lat temu, w sobotę przed Świętem Miłosierdzia Bożego 2005 roku, o godz. 21:37, arcybiskup Leonardo Sandri zakomunikował wielotysięcznej grupie wiernych, zgromadzonej na Placu św. Piotra i milionom zebranym przed telewizorami: „Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca”.
Aby uczcić kolejną rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, ponad 50. osobowa grupa stypendystów Fundacji Jana Pawła II, udała się do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Towarzystwo Przyjaciół Fundacji JPII, które znajdują się w Warszawie. Po przyjeździe do Warszawy młodzież zwiedziła Panteon Sławnych Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, a następnie uczestniczyła we Mszy świętej. Stypendyści czynnie włączyli się w przebieg liturgii, m.in. poprzez czytanie słowa Bożego i śpiew psalmu responsoryjnego. Po Eucharystii stypendyści zostali zaproszeni na smaczny obiad. Z kolei o godz. 15:00 w Archikatedrze Warszawskiej miał miejsce piękny koncert papieski, podczas którego po raz pierwszy w Warszawie zabrzmiało oratoryjne dzieło „Litania do św. Jana Pawła II”. Utwór autorstwa Jana Krutula wykonali soliści: Inga Poškutė i Robert Gierlach oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z orkiestrą pod batutą samego kompozytora. Następnie stypendyści udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie usłyszeli, w jaki sposób przebiegała walka Polaków z okupantem o wyzwolenie stolicy.
Od godziny 18:30 do 21:00 stypendyści mieli czas wolny, podczas którego mogli zwiedzić Stare Miasto, a także udać się na kawę oraz smaczne lody. Chętni mogli też w tym czasie odwiedzić siedzibę Centrum Myśli Jana Pawła II, gdzie usłyszeli o tegorocznych wydarzeniach, upamiętniających śmierć Jana Pawła II.
Około godziny 21:15 rozpoczęło się na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego czuwanie modlitewne. Licznie zgromadzeni wierni usłyszeli najpierw fragmenty przemówień Ojca św. Jana Pawła II, a następnie wsłuchali się w śpiew piosenek w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Na ścianie jednego z budynków, przylegających do Placu, wyświetlano podobiznę św. Jana Pawła II z hasłem tegorocznego czuwania: „Pamiętajcie o człowieku”. Przedstawiciel Wojska Polskiego wykonał także utwór „Cisza”.
Na zakończenie głos zabrał kardynał Kazimierz Nycz, który podziękował organizatorom tej wyjątkowej modlitwy oraz wszystkim jej uczestnikom. Udzielił też pasterskiego błogosławieństwa. Przy śpiewie „Barki” uczestnicy czuwania opuszczali w zadumie to wyjątkowe miejsce, z którego, dzięki słowom Jana Pawła II, rozpoczęła się wędrówka Polski i Europy ku wolności.
Stypendyści późną nocą wrócili do Lublina. Trochę zmęczeni, jednak bardzo szczęśliwi, że w taki właśnie sposób mogli przeżyć ten wyjątkowy dzień.
Wszystkim, dzięki którym doszło do tego szczególnego wyjazdu, stypendyści wyrażają swoją wdzięczność i obiecują modlitwę.
Maria Poliszczuk
Zdjęcia: J. Nwagana, U. Bila.