Boże Narodzenie w Domu Fundacji Jana Pawła II

Boże Narodzenie to taki wyjątkowy czas, który wzmacnia radość i nadzieję. Jednocześnie zmusza do zadumy, refleksji, przywołuje na pamięć dobre wspomnienia z dzieciństwa. Boże Narodzenie to taki moment w życiu człowieka, kiedy on uświadamia sobie, że oto znowu wydarzyło się coś bardzo ważnego. Boże Narodzenie to nie tylko wieczerza wigilijna, pasterka o północy, kolorowa choinka, prezenty i suto zastawiony stół. To tajemnica, której nie sposób wyrazić słowami, gdyż zawiera w sobie jakieś Misterium, trudne do wypowiedzenia. 

Każdy pragnie ten wyjątkowy czas spędzić w gronie swoich najbliższych. Wielu stypendystów udało się więc do swoich rodzin, aby razem świętować narodzenie Jezusa Chrystusa. Jednakże ponad 20 osób z różnych przyczyn, nie mogło zrealizować tego pragnienia. Pozostali w Lublinie, aby tutaj przeżyć ten wyjątkowy czas.

W sobotę, 24 grudnia, zgromadziliśmy się przy stole wigilijnym, przygotowanym przez stypendystów, mieszkańców i gości Domu Fundacji, by połamać się opłatkiem i zjeść postną kolację. Na stole znalazły się tradycyjne potrawy wigilijne: kompot, kutia, pierogi, barszcz ukraiński z uszkami, ryba po grecku, śledzie itd. Śpiewaliśmy polskie i ukraińskie kolędy. Po kolacji wybraliśmy się do miasta, by uczestniczyć w uroczystej mszy świętej – Pasterce.

Następnego dnia miała miejsce w kaplicy Domu Fundacji uroczysta Msza św., pod przewodnictwem ks. dyrektora Jana Strzałki. Po Eucharystii spożyliśmy świąteczny obiad, przygotowany również przez młodzież.

Bardzo serdecznie dziękujemy ks. Janowi za możliwość spotkania się w Domu Fundacji. To dzięki jego zatroskaniu, mogliśmy przeżyć te święta w rodzinnej atmosferze i zminimalizować tęsknotę za rodzinnym krajem i swoimi bliskimi.

W Domu Fundacji zawsze czujemy się, jak u siebie. Mamy świadomość, że jesteśmy tu oczekiwani i zachęcani do aktywnego zaangażowania się w życie Fundacji. To jest prawdziwy dom, w którym nikt nigdy nie czuje się samotny.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
pełnych nadziei i magii bożonarodzeniowej Nocy,
kierujemy do Wszystkich płynące z serca życzenia:
błogosławionych, radosnych i spokojnych świąt
oraz pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.

Helena Gurnicka