W sobotę, 23 lipca br., w dniu wolnym od zajęć uczestnicy kursu przygotowawczo-kwalifikacyjnego Fundacji Jana Pawła II zwiedzali historyczny Lublin. Przewodnikiem był prof. Andrzej Niewiński, wykładowca historii starożytnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kandydaci na program stypendialny zwiedzili najważniejsze miejsca na mapie turystycznej miasta i poznali ich dzieje.
Zamek Lubelski powstał w XII wieku. W latach 1831-1954 służył jako więzienie, a od 1957 roku stał się siedzibą Muzeum Historii Lublina. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty to jeden z największych kościołów w Lublinie, zbudowany w latach 1586-1604. Ta świątynia jest dumą mieszkańców Lublina, jak również Bazylika św. Stanisława, biskupa i męczennika, która została zbudowana w 1342 roku oraz Klasztor Dominikanów.
Sporo czasu kursanci spędzili na Starym Mieście, które jest wizytówką i chlubą Lublina. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie jest to wcale najstarszy z terenów Koziego Grodu. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że pierwsze osady istniały wcześniej na Wzgórzu Czwartek, Grodzisku i na terenie dzisiejszego zamku.
Zwiedzając te miejsca, młodzież z Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy była bardzo zaciekawiona historią Lublina, w którym teraz spędzają kilka tygodni, przygotowując się do studiów na KUL i udziału w programie stypendialnym.
Yana Oliinyk
Foto: Viktoria Rudkovskaya, Viktoria Zdaievska