Zwiedzanie Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego na Majdanku

W sobotę, 16 lipca br., uczestnicy kursu przygotowawczo-kwalifikacyjnego Fundacji Jana Pawła ll w Lublinie zwiedzili niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku. Przewodnikiem był absolwent Fundacji Jana Pawła II, Anton Błażejew z Ukrainy.

Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary II wojny światowej. Na terenie Muzeum obejmującym 90 ha znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Wśród nich szczególne znaczenie mają miejsca bezpośrednio związane z masową eksterminacją ludności: komory gazowe, krematorium oraz rowy egzekucyjne. W obozie zginęło ok. 59 tys. Żydów i 19 tys. obywateli innych narodowości, głównie Polaków i Białorusinów.

W 1969 r. powstał Pomnik Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów – jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Lublinie. Składa się on z dwóch głównych elementów – Bramy i Mauzoleum, połączonych ze sobą tzw. Drogą Hołdu i Pamięci. Widniejący na Mauzoleum napis Los nasz dla was przestrogą, skłania wszystkich zwiedzających nie tylko do hołdu i pamięci o ofiarach niemieckiego obozu na Majdanku, ale również do modlitwy o pokój na świecie.

Daria Koval

Foto: Viktoria Rudkovskaya