Wspomnienie św. Jana Pawła II

W poniedziałek, 22 października, stypendyści, mieszkańcy i goście Domu Fundacji zgromadzili się w kaplicy, by przeżywać liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Jest to dla nas bardzo ważny dzień, w którym chcieliśmy być bliżej naszego Patrona i Założyciela.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Bartłomiej Król, sercanin, który wygłosił też okolicznościowe kazanie, poświęcone osobie naszego świętego patrona. „Co w waszym sercu otwiera się, gdy słyszycie o Janie Pawle II?” – pytanie, które zadał ksiądz Bartłomiej, myślę, że dotyczy każdego z nas. Czy potrafimy otworzyć się na słowa świętego papieża? Czy zastanawiamy się nad Jego tekstami? Bo tak naprawdę nie ma większego znaczenia to, że nauczymy się na pamięć biografii papieża i potrafimy wymienić każdą datę związaną z jego życiem. Owszem, jest to ważne, ale jednak ważniejsze jest z pełną świadomością powiedzieć: „Odkryłem dla siebie św. Jana Pawła II. W jego słowach, zachowaniu i postawie życiowej odnalazłem inspirację do życia w Chrystusie”. Papież stawiał na nas, na młodzież, widział w nas przyszłość. Nie zawiedźmy go!

Po Mszy św., w czasie adoracji eucharystycznej, odmówiliśmy różaniec w kilku językach: po ukraińsku, rosyjsku i białorusku. W ten sposób, za wstawiennictwem Matki Najświętszej i św. Jana Pawła II, polecaliśmy Panu Bogu nasze intencje. Na zakończenie uczciliśmy relikwie św. Jana Pawła II poprzez ich ucałowanie.

Nie zabrakło również wspólnego spotkania, na którym mieliśmy okazję poczęstować się pysznymi smakołykami i porozmawiać w rodzinnym gronie Domu Fundacji.

Uliana Hirniak

zdjęcia: U. Bila