Stypendyści na Erasmusie – Czechy

Mam na imię Tetiana, pochodzę z Ukrainy i jestem studentką IV roku filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie, w ramach programu Erasmus, przebywam w Ostrawie, które jest trzecim, co do wielkości miastem w Republice Czeskiej. Znane jest ono jako wiodący ośrodek naukowy i przemysłowy.

Studiuję na Uniwersytecie Ostrawskim. Moje zajęcia, związane są zarówno z kulturą Polski, jak i z kulturami innych krajów słowiańskich, takich jak Białoruś, Chorwacja czy Słowacja. Nie brakuje też zajęć z historii powszechnej. Ważną rolę odgrywają przedmioty mówiące o dawnych dziejach Polski. Na moim kierunku studiuje młodzież prawie z całego świata, a znaczną grupę stanowią studenci pochodzący z polskich rodzin, a mieszkające w Czechach.

Uniwersytet Ostrawski znajduje się w pobliżu Katedry Boskiego Zbawiciela, do której uczęszczam na Mszę św. oraz inne nabożeństwa. Lubię też chodzić do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W wolnym czasie dużo spaceruję w pobliskich parkach i zwiedzam okolicę. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w programie wymiany studentów i zdobywać nowe doświadczenia poza granicami Ukrainy i Polski.

Bardzo serdecznie wszystkich pozdrawiam z Ostrawy!

Tetiana Hafych