Po zapomnianych drogach

W dniach 8-11 listopada 2018 r. miała miejsce w Domu Rekolekcyjnym Księży Sercanów w Pliszczynie pierwsza seria rekolekcji dla Stypendystów Fundacji Jana Pawła II. Przede wszystkim był to dla nas czas odnajdywania drogi do Boga na pustyni naszej codzienności.

Rekolekcje rozpoczęły się w czwartek o godz. 18.30 wspólną kolacją. Dwie godziny później uczestniczyliśmy we Mszy św., którą odprawił ks. Adam Pastorczyk, sercanin. On też był naszym duchowym przewodnikiem przez cały czas trwania rekolekcji. Następnie odbyło się spotkanie integracyjne. W ten sposób rozpoczęliśmy wędrówkę po „Zapomnianych drogach”, które były głównym tematem naszych rekolekcji.

Dzień rozpoczynaliśmy wspólną jutrznią. Każdego dnia wysłuchaliśmy konferencji, uczestniczyliśmy we Mszy św. i adoracji Najśw. Sakramentu, podczas której każdy mógł w ciszy swojego serca porozmawiać z Bogiem i pojednać się Nim w sakramencie pokuty i pojednania. Wyjątkowym przeżyciem była modlitwa wstawiennicza. Podczas tej modlitwy mogliśmy zarówno uzdrowić nasze serca i zranienia, jak i pomodlić się nawzajem za siebie w formie darowanego błogosławieństwa. Przeżycie było tak mocne, że na policzkach wielu pojawiły się łzy.

W ciągu tych czterech dni odnajdywaliśmy zostawione w przeszłości drogi, takie jak: osobiste powołanie, życiowe znaki i modlitwę. W tym wszystkim mieliśmy przypomnieć sobie, że Pan Bóg zawsze czuwa nad nami. Nawet jeśli zabłądzimy, to On niczym Boży Nawigator wskaże nam nową drogę, aby tylko doprowadzić nas do celu, czyli do nieba.

W niedzielę po Mszy Świętej i obiedzie zakończyliśmy czas rekolekcji. Wróciliśmy do Lublina ufając, że Bóg jest Panem naszego czasu. Teraz nie boimy się już wyruszyć w dalszą drogę, albowiem jesteśmy pewni, że Pan Bóg nam pomoże we wszystkim, jeżeli tylko bardzo będziemy tego pragnąć

Maria Yushkevich

zdjęcia: J. Nwagana