Według pięknej tradycji w Domu Fundacji Jana Pawła II mają miejsce dni skupienia, na których gromadzą się kapłani mieszkający i studiujący w Lublinie, aby na chwilę zatrzymać się w swojej codzienności. Czas Wielkiego Postu jest dobrą okazją do tego, aby właśnie taki dzień skupienia zorganizować i przeżyć. W sobotę, 16 marca 2019 r., poprowadził go kapłan diecezji płockiej, student KUL – ks. Marcin Sadowski. Nasz dzień skupienia rozpoczął się od wspólnej jutrzni, następnie miała miejsce konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, czas na spowiedź, Msza święta, a na koniec wspólny posiłek.
Pierwszym tematem było zagrożenie rutyną. Sprawowanie naszych funkcji kapłańskich nie może być wykonywane rutynowo, lecz musimy sobie ciągle uświadamiać to, co robimy, jak robimy i w czym uczestniczymy. Kiedy sprawujemy Eucharystię, Pan Bóg do nas puka, dobija się do naszego życia. Kiedy sprawujemy Eucharystię – nie my to robimy, lecz sam Chrystus – mówił ks. Marcin. Kiedy odmawiamy modlitwę różańcową, koronkę do Bożego Miłosierdzia albo inne modlitwy, wówczas to my „dobijamy się” do Boga, pragnąc jego bliskości.
Kolejnym tematem poruszonym na dniu skupienia były pytania: czy pytasz Jezusa o Jego wolę? Słuchasz Jezusa czy układasz swoje kapłaństwo według własnej myśli? Mówimy często, że nasz wysiłek przy różnych akcjach, czynnościach czy prowadzonych wspólnotach jest dla Jezusa, ale często jest to ku naszemu zadowoleniu. Prowadzący zadał nam jeszcze inne pytanie: ufasz Jezusowi czy boisz się stracić to, co masz? Musimy zatem zapraszać Jezusa do każdej sfery naszego życia, do każdej sytuacji i powstającego problemu, a wtedy On nas poprowadzi. Wystarczy mu zaufać.
Dobrym zakończeniem tej refleksji będą słowa Hansa Urs von Balthasara: „To, kim jesteś, to Boży dar dla ciebie, a to, kim się stajesz, to twój dar dla Boga”.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Domu Fundacji Jana Pawła II, księżom sercanom za wszelką troskę i zorganizowanie tego szczególnego dnia.
ks. Roman Broda (Ukraina)