Chleba naszego powszedniego daj nam, Panie!

Tradycja dzielenia się opłatkiem nie jest zwykłą okolicznością, lecz czymś niezwykle ważnym w życiu wielu ludzi, zwłaszcza chrześcijan. Opłatek wigilijny jest okazją do pojednania się i pogodzenia z drugim człowiekiem, którego skrzywdziliśmy lub który nas skrzywdził, ale też szansą na to, aby życzyć bliskim naszemu sercu osobom wszystkiego, co najlepsze.

W sobotę, 9 grudnia, wspólnota fundacyjna, zgodnie z coroczną tradycją, już po raz 22 przeżywała spotkanie opłatkowe. W uroczystości wzięli udział nie tylko stypendyści Fundacji. Swoją obecnością zaszczycili nas również: ks. arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL, biskup diecezji kamieniecko-podolskiej, biskup Leon Dubrawski, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Warszawie na czele z Panią Prezes Ewą Bednarkiewicz, a także absolwenci i mieszkańcy Domu.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik. Na samym początku Eucharystii dyrektor Domu, ks. Jan Strzałka, skierował do wszystkich uczestników uroczystości słowa powitania i podziękowania. Zarówno czytanie, jak i psalm wykonali członkowie Towarzystwa Przyjaciół. Biskup Leon Dubrawski wygłosił niezwykle piękną homilię, podczas której odwoływał się do różnych przykładów z życia, podkreślając ważność Adwentu. Całą liturgię ubogacił cudowny śpiew w wykonaniu chóru fundacyjnego i zespołu wokalno-instrumentalnego.

Po Mszy świętej wszyscy zgromadzili się na holu, gdzie wysłuchali kolędy w wykonaniu chóru. Po kolędzie ks. Robert odczytał fragment Ewangelii, mówiący o okolicznościach narodzin Syna Bożego. Zespół wokalno-instrumentalny wykonał kolędę „Szczedryk”.

Następnie głos zabrali studenci, którzy w imieniu wszystkich stypendystów podziękowali gościom za udział w tym wyjątkowym spotkaniu. Na ręce Pani Prezes Ewy Bednarkiewicz stypendyści podziękowali za tegoroczne prezenty – książki i paczki. Z kolei głos zabrała Pani Prezes, która życzyła wszystkim uczestnikom spotkania błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. Jako łagodna, ale jednocześnie wymagająca „mama stypendystów”, poinformowała o wydarzeniach, które będziemy mieli okazję przeżywać już w nowym roku kalendarzowym.

Następnie ksiądz arcybiskup pobłogosławił opłatki, które z kolei łamaliśmy, życząc sobie nawzajem wszelkich Bożych łask. Ksiądz biskup Leon Dubrawski z grupą stypendystów z Ukrainy zaśpiewał dwie kolędy, tworząc tym samym rodziną atmosferę zbliżających się świąt.

Na zakończenie tak miłego wieczoru czekał na nas słodki poczęstunek, przygotowany przez dyrekcję Domu Fundacji.

Uliana Bila

Zdjęcia: J. Nwagana, A. Goleta.