Bóg się rodzi

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym czasem, w którym staramy się być razem, pogłębiając naszą wiarę, pielęgnując świąteczne zwyczaje oraz składając sobie serdeczne życzenia. W Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie przygotowania do tej wyjątkowej Uroczyści tradycyjnie rozpoczęły się porannymi roratami, w których licznie braliśmy udział. Był to czas wczesnego wstawania, ale i refleksji, wyciszenia się i jednocześnie radości ze spotkania w kaplicy i na wspólnym śniadaniu.

Stypendyści, którzy mieli taką możliwość, udali się do krajów ojczystych, aby w gronie rodzinnym przeżywać te świąteczne dni. Wielu jednak pozostało w naszym Domu z powodu trwającej wojny na Ukrainie oraz niepewnej sytuacji politycznej na Białorusi. Razem przygotowaliśmy Wigilię, uroczysty obiad w Boże Narodzenie oraz stworzyliśmy rodzinną i świąteczną atmosferę.

Wieczerza wigilijna rozpoczęła się w niedzielę, 24 grudnia, o godz. 20.00. Na początku odczytano fragment Ewangelii według św. Łukasza, opisujący narodziny Syna Bożego. Następnie, ks. dyrektor Jan Strzałka pobłogosławił opłatki i złożył świąteczne życzenia, przywołując słowa św. Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei więźniom, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są Twoje możliwości i jak wielka jest Twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

Następnie, wszyscy połamali się opłatkiem, złożyli sobie nawzajem ciepłe życzenia i zasiedli do wigilijnej wieczerzy. Potem niektórzy udali się na Pasterkę do różnych kościołów w Lublinie. W Domu Fundacji była również celebrowana Pasterka o godz. 22.00 w języku białoruskim. Przewodniczył jej były stypendysta, o. Andrzej z Białorusi, który aktualnie przebywa w Lublinie.

W dzień Bożego Narodzenia, o godz. 11.00, uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Józef Golonka, przełożony wspólnoty zakonnej, do której przynależą ks. Jan i ks. Robert, a kazanie wygłosił ks. Kazimierz Kowalczyk, sercanin. Nie zważając na codzienne problemy i trudne czasy, w których żyjemy, udało nam się spędzić Wigilię i Boże Narodzenie w atmosferze rodzinnej, świętując pamiątkę przyjścia na świat Zbawiciela i dzieląc się Jego miłością z bliźnimi.

Sviatlana Konan