Nie wystarczy jedynie podziwiać dokonań św. Jana Pawła II, lecz należy pielęgnować w sobie te Jego cechy, które sprawiły przemianę wielu. Niezwykle mocna wiara w Boga oraz szacunek dla każdego człowieka sprawiły, że papieskie marzenia o lepszym świecie w znacznej części zostały zrealizowane.
bp Józef Guzdek
W niedzielę, 25 października, po raz kolejny zostało urozmaicone życie niektórych stypendystek i stypendystów Fundacji Jana Pawła II. Tym razem 20. osobowa delegacja młodzieży wraz z księdzem dyrektorem udała się do Warszawy na koncert, zorganizowany przez Panią Ewę Bednarkiewicz, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Polsce, z okazji 37. rocznicy Pontyfikatu św. Jana Pawła II.
Przed podróżą do Warszawy uczestniczyliśmy we Mszy św. w kaplicy Domu Fundacji, której przewodniczył ksiądz dyrektor. Następnie w stanie radosnego uniesienia udaliśmy się w tę wyjątkową podróż. Po przybyciu do Warszawy najpierw zwiedziliśmy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, znajdujące się w podziemiach kościoła. Wczytując się w różnego rodzaju dokumenty, świadectwa, listy oraz oglądając zdjęcia, krótkie filmy i plakaty tematyczne zostaliśmy głęboko dotknięci historią umęczonego przez władze komunistyczne kapłana.
Po spożyciu obiadu, udaliśmy się do Domu Pielgrzyma Amicus na koncert. Przed koncertem wspaniały wykład wygłosiła Pani Barbara Wachowicz nt.: „Kto Cię Polsko będzie kochał?” – „Słudzy Bożej miłości” – „Światła naszego narodu”. W swojej niezwykle bogatej i interesującej wypowiedzi Pani Barbara przybliżyła słuchaczom Osobę Karola Wojtyły, jako uzdolnionego poety, który w swoich utworach nieustannie powracał do swojej ukochanej Ojczyzny. Oto jeden z licznych opisów tej Jego tęsknoty za Polską: „Ojczyzna – kiedy myślę – słyszę jeszcze dźwięk kosy, gdy uderza o ścianę pszenicy” (wiersz Myśląc Ojczyzna, Kraków 1974).
Punktem kulminacyjnym niedzielnego pobytu w Warszawie był koncert duetu Karoliny Mikołajczyk i Iwo Jedyneckiego, tegorocznych absolwentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fr. Chopina w Warszawie, laureatów licznych prestiżowych nagród. Profesjonalną grą na skrzypcach i akordeonie młodzi i utalentowani muzycy sprawili niezwykłą przyjemność wszystkim słuchaczom. Po ostatnim utworze Artyści otrzymali ogromne brawa, podziękowania i kwiaty.
Bardzo miłym akcentem naszego pobytu w Warszawie było spotkanie z Państwem Ewą i Maciejem Bednarkiewiczami oraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Mieliśmy okazję, aby podziękować za zaproszenie oraz wszelką życzliwość okazywaną stypendystom w Lublinie.
Powracając późną nocą do Lublina, absolutnie nie odczuwaliśmy żadnego zmęczenia czy znużenia. Przez całą podróż śpiewaliśmy radosne piosenki, dziękując Panu Bogu i św. Janowi Pawłowi II za ten wspaniały dzień.
W imieniu wszystkich uczestników, biorących udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, pragnę bardzo serdecznie podziękować księdzu Janowi, naszemu dyrektorowi. Niech za jego otwarte serce i zatroskanie o naszą wspólnotę, Pan Jezus wynagrodzi mu potrzebnymi łaskami.
Olga Ilczyna