Dzień Wszystkich Świętych (łac. sollemnitas omnium sanctorum) to obchodzona 1 listopada Uroczystość ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych i męczenników, którzy już zmartwychwstali do życia wiecznego.
Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła papież Jan XI w 935 roku. Zwyczajowo 1 listopada wspomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim ludzi, których życie nacechowane było świętością. Jest to także święto wszystkich, dla których celem jest życie prowadzące do zbawienia.
Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele przez odprawienie Mszy świętej, podczas której księża mają na sobie białe szaty liturgiczne, symbolizujące radość i podniosły nastrój. W dniu tym, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny – 2 listopada), wierni odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze, gdyż ogień jest symbolem pamięci, wdzięczności i modlitwy.
W Polsce święto to było dniem wolnym od pracy, również w czasach PRL-u, ale system komunistyczny starał się nadać mu charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. W świadomości wielu osób utrwaliła się jednak nazwa kościelna uroczystości liturgicznej: Wszyscy Święci. Jest to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia.
Oleksandr Ogorodnik